Anasayfa / Haber / Bayraktutan: Üreticiyi Tatmin Edecek Bir Artış Yapılmamıştır
Bayraktutan: Üreticiyi Tatmin Edecek Bir Artış Yapılmamıştır

Bayraktutan: Üreticiyi Tatmin Edecek Bir Artış Yapılmamıştır

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, "Çay üreticilerinin üretim maliyetlerinin katlanarak artmasına rağmen taban fiyatta üreticiyi tatmin edecek bir artış yapılmamıştır" dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

Bayraktutan'ın önergesinde, "Çay üreticilerinin üretim maliyetlerinin katlanarak artmasına rağmen taban fiyatta üreticiyi tatmin edecek bir artış yapılmamıştır. Çay üreticilerimiz içerisinde bulunduğumuz zor şartlarda ürettiği çayı zarar etmeden satabilmesinin gayreti içerisindedir ve geleceğe dair kaygılar yaşamaktadır. Çayın toplanmasının bile rısk altında olduğu bir ortamda bu kaygıların acilen giderilmesi ve çay üreticilerinin talepleri yerine getirilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Bayraktutan, çay sezonunda yoğunluğun başlaması ve Çaykur kontenjan uygulaması nedeniyle özel sektörün alım fiyatlarını daha da aşağıya çekmeye başladığını belirterek şunları söyledi:

"Doğuş Çay üreticilere çektiği mesajlarda peşin alımları 2.70 TL'den yapacağını açıklamıştır. İlgili süreçte diğer özel sektör fabrikaları da benzer şekilde uygulamaları ilan etmeye başlamıştır. İlgili kota uygulamaları çay alım yerindeki sorunlar, açıklanan yaş çay zammının son 20 yılın en düşük fiyatı olması ve salgın nedeniyle artan ekonomik mağduriyetlerini engellemek adına çay fiyatlarını taban fiyat olarak yeniden açıklamak, kotayı artırmak ve özel sektörün taban fiyatın altında alım yapmasının önüne geçmek gerekmektedir. Bu bağlamda 19 Mayıs 2020 tarihinden itibaren vatandaşa kontenjan uygulayan ve her gün kontenjan miktarını düşüren Çaykur kaç bin ton çay almıştır. Çaykur'un sezon öncesi duyurduğu 44 maddelik önlem planına hangi gerekçelerle uyulmamıştır. Bu durumda ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek adına bakanlığınızın nezninde hangi çalışmalar yürütülmektedir. Özel sektörün açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapmasının yasaklanması adına bakanlığımız nezninde yürütülen bir çalışma mevcut mudur? Üreticilerin mağdur edilmesinin önüne geçme adına ilgili yasal düzenleme yapılacak mıdır?  Bir takvim açıklar mısınız? Çay üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi adına ortaya koydukları talepleri ilgili bakanlıklarla ortak bir çalışma neticesinde ne zaman hayata geçireceksiniz? Bir takvim açıklar mısınız?"