Anasayfa / Haber / Çay Tarımı İçin Gelenler Kontrol Altında Tutuluyor
Çay Tarımı İçin Gelenler Kontrol Altında Tutuluyor

Çay Tarımı İçin Gelenler Kontrol Altında Tutuluyor

Çay tarımı sebebiyle Rize'ye gelen vatandaşları Kovid-19 salgından korumak için her gün görevli personellerce kontroller yapılıyor

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kayıtları tutulan vatandaşların hem kendi sağlıkları hem de geldikleri köy/mahallede yaşayan vatandaşların sağlıkları için genel sağlık kontrolleri yapılarak, çay tarımına başlamadan önce dikkat etmeleri konular üzerinde uyarılarda bulunuluyor.

Çay tarımı münasebetiyle şehre gelen vatandaşlar Rize giriş noktalarında alınan kayıtları gün sonunda İl Sağlık Müdürlüğüne teslim ediliyor. Müdürlükte görevli personelce bu kayıtlar elektronik ortama aktarılarak bu konu için görevlendirilen yöneticilerinde aralarında bulunduğu 80 kişilik arama timlerine dağıtılıyor. 

Ayrıca arama timinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her gün 10 kişilik öğretmen ekipler görev yapıyor. Ekip tarafından sabah 09.00 itibariyle başlayan aramalar gece 00.00 kadar devam ediyor.

Yapılan aramalarda her aileden çay tarımını yapacak, alım yerinde çay satacak, ailenin tem ihtiyaçlarını giderecek olan bir kişi belirlenerek, numune alınacaklar listesine ekleniyor. Oluşturulan liste bu işin sahada uygulamasını yapacak olan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız ekiplerine ulaştırılıyor.

Ayrıca saha ekipleri merkez ve ilçe bazlı köy ve mahalle olarak sınıflandırılan listeler doğrultusunda belirlenen vatandaşlara ulaşarak onlardan numune alma çalışması yapacakları belirtildi.

İl genelinde kurulan 110’u aşkın saha ekipleri tarafından 23 Mayıs 2020 Cumartesi gününden itibaren alınmaya başlanacak numunelerde yaklaşık 5 bin kişiye ulaşılması hedeflendiği bildirildi.