Anasayfa / Haber / Kaçan: Trafikteki Araçlar Kadar Gökyüzünde Drone'lar Göreceğiz
Kaçan: Trafikteki Araçlar Kadar Gökyüzünde Drone'lar Göreceğiz

Kaçan: Trafikteki Araçlar Kadar Gökyüzünde Drone'lar Göreceğiz

DroneTürk İHA Eğitim Platformu Grubu kurucusu Mustafa Kaçan, yakın bir gelecekte trafikteki araçlar kadar gökyüzünde drone'ların görülebileceğini söyledi.

Rize Gençlik Spor Kültür Turizm ve Tanıtma Derneği (RİGENDER) tarafından drone meraklılarına ehliyetli eğitim verildi. İki gün süren kursa Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'dan toplam 50 kursiyer katıldı. Eğitimler Sivil Havacılık onaylı DroneTürk Havacılık tarafından verildi.

RİGENDER organizasyonunda Rize'de gerçekleştirilen eğitimler İsmail Kahraman Kültür Merkezi Salonu'nda yapıldı. Eğitimlerde insansız hava aracının tanımı, hava hukuku ve sorumlulukları, hava aracı, uçuş dinamiği ve uçuş prensipleri, meteoroloji, atc usulleri ve havacılık frezyolojisi, seyrüsefer ve operasyon, kumanda edilebilir sistemler, itki sistemleri, aviyonik sistemler ve bakım ve onarım konuları anlatıldı.

‘BÖLGE İNSANIMIZ YOĞUN KATILIM GÖSTERDİ’

Eğitim vermek için 20 kişilik kontenjanla yola çıktıklarını belirten RİGENDER Başkanı Aytekin Kalender, “Beklediğimizden fazla bir talep geldi. Demek ki bölgemiz insanı yeni teknolojilerden biri olan droneleri kabullenip sahiplenmiş. İki gün süren kursta başarılı olan kişiler İHA sistem operatörü eğitimi himayesinde verilen drone eğitim lisans belgesine sahip oldular. Bu belgeyi alan bireyler istediği yerde ilgili makamların izni ile görev yapabilecekler. Günümüz teknolojisi drone kursu ile hem ticari hem farklı şekillerde cihazı kullanabilecekler. Aldıkları bu belgeler ve lisanslar çok önem arz etmektedir. Önümüzdeki aylarda bu ve benzeri eğitimleri ilimizde vermeye devam edeceğiz” dedi.

‘BİZ DRONE'LARI SADECE KAMERA ANLAMINDA DEĞERLENDİRMİYORUZ’

DroneTürk İHA Eğitim Platformu Grubu kurucusu Mustafa Kaçan, Rize'de drone meraklısı bir kitle ile karşılaştıklarını belirterek, “Drone'a meraklı olmak teknolojiye ve geleceğe meraklı olmak anlamına da geliyor. Biz drone'ları sadece kamera anlamında değerlendirmiyoruz. Mühendislik, zirai anlamda da artık drone'lar kullanılıyor. 2017'de arama kurtarma alanında kullanılmaya başlandı. Mesleklerle nasıl entegre olunduğunu kursiyerlere anlattık. Zirai alanda ve haritalama alanında çok yoğun bir şekilde droneler kullanılıyor. Biz eğitimlerde arabayı kullanmaktan daha çok trafik kuralarını anlatıyoruz. Yasal mevzuatları söylüyoruz. Nerelerde uçuş yapabiliriz nelere dikkat edeceğiz. Tecrübeli ve kuralarla uyan pilotlar yetiştirmek istiyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’YE 7 BİN İHA PİLOTU KAZANDIRDIK’

Şu ana kadar Türkiye genelinde 7 bin kişiye eğitim verdiklerini belirten Kaçan, “230'uncu eğitimi Rize'de yaptık. Eğitimler konusunda artık çok ciddi bir tecrübeye sahip olduk. Görmediğimiz il, ilçe kalmadı diyebilirim. Şu ana kadar Türkiye’de 7 bin kişiye eğitim vererek insansız hava aracı pilotu belgesi verdik. Her mesleki alandaki insanlara hitap ediyoruz. Genellikle talep üzerine bu eğitimleri düzenliyoruz. Aslında ihtiyaç olan bir belgeden daha çok bir tecrübe. Biz ne yapabiliriz, bu alandan nasıl faydalanırız diye kurumlardan davet alıyoruz. Bizde deneyimlerimizi ve fikirlerimizi paylaşıyoruz” diye konuştu.

‘TRAFİKTEKİ KADAR DRONE'LAR ETRAFIMIZDA OLACAK’

Yakın bir gelecekte trafikteki araçlar kadar drone'ların da görülebileceğine dikkat çeken Kaçan, “Bu şu an bize biraz garip gelebilir ama bu sektör hayatın her alanında kullanılmaya başlanacak. Atıkların, hafriyatların tonaj hesabından tutunda çevre atıklarının tespiti, arama kurtarma faaliyetleri, bir tarladaki ürünün sulaması ürün kalitesine kadar verilere dronelere bağlanan sistemlerle ulaşılabilecek. Şu an fotoğraf çekilen bir araç olarak görülen drone'lar aslında bunun çok dışında. Görüntüleme fotoğraf çeken drone kitlesi yüzde 10 civarında. Daha çok mühendislik alanlarında kullanılıyor. Aileler bu konuda araştırma yaparak çocuklarını bu alana yönlendirebilirler” şeklinde konuştu.

YENİ DRONE ALMAK İSTEYENLERE ÖNERİ

Drone kullanmak isteyenlere uyarılarda bulunan Kaçan, “Yeni drone almak isteyenlere önerim önce mevzuatını öğrenmeleri. Nerede uçurabilirim, binalara ne kadar yaklaşabilirim, nerelerde izin almak gerekiyor. Birinci önceliğimiz bu konular. Alıp istediğim yerde uçurabilirim kanısına kimse varmasın. Drone ile ilgili cezai yaptırımlar ağır. Bizim için kişisel hayatın gizliliği ve riskleri var. Eğer tecrübeli bir kullanıcıysanız kendi kendine düşmez. En pahalı cihaz en iyi cihazdır diye bir şey yok. Ne iş yapacaksanız nasıl bir ürün gerekiyor diye bunun araştırmasını yaparak drone alsınlar” ifadelerini kullandı.          

‘BU YENİ TEKNOLOJİ BÖLGEMİZDEKİ ÇAY GÜBRELEMESİNDE KULLANILABİLİR’

Kursiyer Mustafa Ceylan, drone eğitimini almaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, “Mevzuat ve drone teknolojisiyle ilgili yeterli bilgileri aldık. İyi bir drone pilotu olmak için neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Bundan sonra pratik eğitimleri yapmalıyız. Bu tür eğitimler daha sık olması gerekiyor. Meraklıların bu konuda mutlaka eğitim almalılar. Bu yeni teknoloji bölgemizdeki çay gübrelemesinde kullanılabilir. Çayın kalitesi ölçülerek çaylık alanların yapısı incelenebilir. Bu eğitim sonrası bu fikirler ve projeler kafamda belirdi” diye konuştu.  

Eğitimler sonunda Mustafa Kaçan kursiyerlerle birlikte drone ile hatıra videosu çekti.