Anasayfa / Haber / Kovid-19 Tedbirlerine Uymayan İşletmeye Para Cezası Verildi
Kovid-19 Tedbirlerine Uymayan İşletmeye Para Cezası Verildi

Kovid-19 Tedbirlerine Uymayan İşletmeye Para Cezası Verildi

Rize'de maske ve sosyal mesafe kurallarına uymayan işletmeye idari para cezası uygulandı.

Rize Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Sosyal medyada yer alan, Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında zorunlu sosyal mesafe kurallarına uymayarak düzenlenen organizasyonda 'horon' oynanmasına izin veren işletmeye idari para cezası uygulanmıştır." denildi.

Açıklamada pandemi sürecinin devam ettiğinin altı çizilerek, "Bu bağlamda maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz ciddi önem arz etmektedir. Her bir işletme, her bir organizasyon ve her bir bireyin başına güvenlik ya da denetim elemanı dikmek mümkün olmadığından bireysel olarak bizler kendimizi ve etrafımızı kontrol etmeli, tedbirlere dikkatli bir şekilde uymalı ve uymayanları uyarmalıyız." ifadeleri kullanıldı.

Son zamanlarda şehirde artan vaka sayıları nedeniyle vatandaşlara özellikle toplu organizasyonlardan kaçınmaları yönünde uyarıların yapıldığı açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Covid-19 salgın sürecinin devam ettiği, riskin yüksek olduğu ve kurallara titizlikle uyulması gerektiği her tür imkanla duyurulmakta, ulusal ve yerel medyada sürekli dile getirilmekte, anonslar yapılmakta afişler ilanlar asılmakta yani her türlü uyarı her türlü yöntemle tekrarlanmaktadır. Bununla beraber yüzlerce idari para cezası uygulanmıştır. Bunlara rağmen halen bu tip davranışların varlığı hem mücadeleyi sürdüren ekiplerin moralini bozmakta hem de sadece kurallara uymayanların değil, tüm toplumun sağlığını olumsuz etkilemektedir."