İstanbul, Türkiye - Altınbaş Üniversitesi öğrencileri, arama-kurtarma ve afet yönetimi eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sonrası Altınbaş Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı koordinasyonluğunda bölgeye intikal eden öğrenciler, arama-kurtarma ve afet yönetimi konusunda kapsamlı bir eğitim aldı.

Honda SH125i, Türkiye yollarında yerini alacak Honda SH125i, Türkiye yollarında yerini alacak

Eğitimler, Yeşilköy AFAD Eğitim Merkezi ve İstanbul İtfaiyesi Resneli Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. Enkaza giriş, ağır makinelerin enkazdaki kullanımı, afetzedeye ilk müdahale ve afetzedenin enkazdan tahliyesi gibi konularda verilen derslerle öğrenciler, hafif arama-kurtarma eğitimlerini tamamladılar.

Deprem bölgesinde aktif rol alan öğrenciler, ilk etapta Sağlık Bakanlığı eğitmenleri eşliğinde ilk yardım eğitimi alarak sertifika almaya hak kazandılar. Öğrenciler, sertifikalarını üniversitenin Mahmutbey Yerleşkesinde düzenlenen törende Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, Öğrenci Dekanı Dr. Duygu Kotan Türkden ve İBB AFAD Koordinatörü Rezzak Elazat'ın elinden aldı.

Eğitimler sayesinde 15 kişilik bir ekip, olası bir afet durumunda bölgeye destek ekibi olarak giderek AFAD koordinasyonunda çalışmalara katılabilecek yetkinliğe sahip hale geldi. Sadece doğal afetlere değil, orman yangınlarına karşı da özverili bir şekilde hazırlanan ekip, Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonuyla ek bir eğitim alacak.

Altınbaş Üniversitesi, öğrencilerine sadece akademik alanda değil, sosyal sorumluluk ve afet yönetimi gibi önemli konularda da yetkinlik kazandırarak toplumda fark yaratmayı amaçlıyor. Üniversite yönetimi, öğrencilerin bu tür eğitimlerle kazandıkları bilgi ve deneyimlerin, ülkemizin afetlere karşı hazırlıklı olmasında önemli bir rol oynayacağına inanıyor.

Kaynak: aa