Amasya'nın Merzifon ilçesinde faaliyet gösteren Aile Destek Merkezi (ADEM), dezavantajlı kadınlara yönelik düzenlediği kurslarla dikkat çekiyor. Merkez bünyesinde verilen kurslara katılan kadınlar, meslek sahibi olarak aile ekonomisine katkı sağlıyorlar.

Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Akçakoca Sahillerinde Denize Girmek Yasaklandı Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Akçakoca Sahillerinde Denize Girmek Yasaklandı

Geçen yıl Harmanlar Mahallesi'nde açılan ADEM, kadınların sosyal hayatlarını zenginleştirebileceği bir ortam haline geldi. Merkez, Merzifon Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işletiliyor ve dezavantajlı kadınlara çeşitli kurslar sunuyor.

Haftanın beş günü düzenlenen kurslarda, tekstil ve el sanatları alanlarında uygulamalı eğitimler veriliyor. Bu kurslar sayesinde kadınlar el becerilerini geliştiriyor ve ürünler üretmeyi öğreniyorlar. Ürettikleri ürünleri satışa sunarak hem gelir elde ediyorlar hem de Merzifon'daki Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarda istihdam ediliyorlar.

Merkezin proje koordinatörü Banu Gözütok, amaçlarının kadınların sosyal ve ekonomik hayata atılmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Son bir yılda açılan 15 farklı alandaki kurslardan 185 dezavantajlı kadının faydalandığını ifade eden Gözütok, kursiyerlere sertifika verilerek ürettikleri ürünlerin satışının yapıldığı sergiler düzenlediklerini vurguladı.

Kurslar sayesinde ilçede faaliyet gösteren tekstil firmalarına kalifiye makineci, ütücü ve overlokçu yetiştirdiklerini kaydeden Gözütok, ayrıca kişisel gelişim ve mesleki beceriler konusunda da destek verdiklerini söyledi.

Kurslara katılan Ayşe Zuhal Ağanoğlu ise meslek edinmekten ve çalışarak gelir elde etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kursun hayatına olumlu etkiler yaptığını belirten Ağanoğlu, en büyük hayalinin bir atölye kurarak diğer kadınlara da iş imkanı sağlamak olduğunu söyledi.

Kaynak: aa