Antalya'da Narenciye Bahçelerine Faydalı Böcekler Salındı: İl Tarım ve Orman İl Müdürü ve BATEM Müdürü Açıklamalarda Bulundu

Antalya'da yaş sebze ve meyve üretiminin yanı sıra süs bitkileri alanında da faaliyet gösteren tarım sektörü, zararlı böceklerle mücadelede biyolojik yöntemlere başvurdu. İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) işbirliğinde gerçekleştirilen çalışma kapsamında, narenciye bahçelerine faydalı böceklerin salınması gerçekleştirildi.

Aksu ilçesinde bulunan 300 dönümlük bir narenciye bahçesinde düzenlenen programa, İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, tarım alanında eğitim alan öğrenciler ve ziraat mühendisleri katıldı. Programda, zararlı böceklerle mücadelede biyolojik yöntemlerin önemi vurgulandı ve "Trissolcus Japonicus" adı verilen faydalı böcekler narenciye ağaçlarına salındı.

İl Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, yaptığı açıklamada, iklim değişikliği ve yeni zararlılarla mücadele etmek için Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Erkal, böceklerin doğaya salınmasının çevreci bir mücadele yöntemi olduğunu ve ürün kalitesini artırarak ilaç kalıntısı riskini azaltacağını ifade etti.

Prof. Dr. Naci Görür, "Deprem Dirençli İskenderun" söyleşisinde konuştu Prof. Dr. Naci Görür, "Deprem Dirençli İskenderun" söyleşisinde konuştu

BATEM Müdürü Abdullah Ünlü ise turunçgilin unlu bitine karşı biyolojik mücadele uyguladıklarını ve kahverengi kokarca böceğinin Karadeniz'de artış gösterdiğini dile getirdi. Ünlü, enstitünün zararlı böceklerle mücadele için faydalı böceklerin üretimini yaptığını ve bunun 400'den fazla alanda kullanılacağını belirtti.

Bahçe sahibi Ahmet Aras ise 53 yıldır üreticilik yaptığını ve parazitlerle mücadele için bahçesinden çalışmalara başlanmasının kendisi için önemli olduğunu ifade etti.