Eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in daveti üzerine, İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı'nda düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Papandreu, eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem anısına yapılan anıta karanfil bırakarak, yıllar önce Cem ile birlikte barışı simgelemek için diktikleri zeytin ağacının önünde fotoğraf çektirdi.

"Biz Birbirimizden Ayrı Değiliz"

Kuşadası'nda duygulu anlar yaşadığını belirten Papandreu, konuşmasında Türkiye ve Yunanistan'ın ortak sorunlarına değindi. Orman yangınlarıyla sıkça mücadele ettiklerini vurgulayan Papandreu, "Biz birbirimizden ayrı değiliz. Biz bir aradayız. Bu tür olayların karşısında ortak hareket etmeliyiz," dedi. Gördüğü misafirperverlik için teşekkür eden Papandreu, İsmail Cem ile yıllar önce attıkları dostluk ve barış temellerinin ne kadar sağlam olduğunu bugün Samos'ta da görebileceklerini ifade etti.

Barışın ve Dostluğun Simgesi

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel de konuşmasında, "Ben inanıyorum İsmail Cem ve Papandreu'nun o gün dikmiş oldukları fidan, bugün nasıl büyük bir zeytin ağacı olduysa, bugün ekilen barış tohumları iki ülke arasında da her geçen gün büyüyecek ve yeşerecek," dedi. Günel, Papandreu'yu makamında da ağırladı.

Suluova'da otomobille çarpışan motosikletteki 2 kişi yaralandı Suluova'da otomobille çarpışan motosikletteki 2 kişi yaralandı

Papandreu'nun İzmir Ziyareti

Etkinlik sonrasında, Papandreu İzmir'in Selçuk ilçesinde zarar gören orman alanlarını, Efes Antik Kenti'ni ve Meryem Ana Evi'ni ziyaret etti. İzmir ziyareti sırasında Papandreu, doğaya karşı sorumluluklarımız olduğunu belirterek, iki ülkenin ortak hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorgo Papandreu'nun Türkiye ziyareti, iki ülke arasında barış ve dostluk mesajlarının yeniden pekiştirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Hem Türkiye hem de Yunanistan'ın ortak sorunlarına karşı birlikte hareket etmeleri, gelecekte daha güçlü bir işbirliği ortamının oluşmasına katkı sağlayacak.

Kaynak: aavideo