Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) öğrencileri, Bolu Belediyesi tarafından toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 63'lük zamı protesto etmek amacıyla Hükümet Meydanı'ndan belediye binasına yürüdü. Sağanak yağmur altında gerçekleşen protesto eyleminde yaklaşık 200 öğrenci bir araya geldi.

Samsun'da araçtan havaya ateş eden 3 şüpheli yakalandı Samsun'da araçtan havaya ateş eden 3 şüpheli yakalandı

Protesto sırasında BAİBÜ Psikoloji Bölümü öğrencisi Zeynep Dinç ve İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Orçun Akyol, grup adına bir basın açıklaması yaparak zam oranının yüksekliğine dikkat çekti. Öğrenciler, dolmuş ücretlerindeki bu artışın kabul edilemez olduğunu belirterek, toplu taşıma zammının durdurulması için belediyeden yardım talep etti.

Protesto eylemi sonrasında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, öğrencilerin taleplerini dinlemek üzere iki temsilciyi toplantı salonunda ağırladı. Görüşme sırasında öğrencilerin taleplerine karşı duyarlılık gösteren Özcan, yüksek zammın şoförler, öğrenciler ve belediye temsilcileri arasında yapılacak bir toplantıyla ele alınacağını söyledi. Öğrencilerin talepleri ve eylemlerinin haklı olduğunu ifade eden Özcan, eğer görüşmeden sonuç çıkmazsa öğrencilerle yeniden görüşeceğini ve konuyu meclis gündemine taşıyacağını belirtti.

Protesto eylemi, öğrencilerin belediye başkanıyla gerçekleştirdiği görüşme ve aldığı taahhütlerin ardından sona erdi. Eylemde, öğrencilerin toplu taşıma ücretlerindeki yüksek zammın göz önüne alınarak adil bir çözüm bulunması talebi ön plandaydı.