Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, düzenledikleri "Sektör Buluşmaları" kapsamında sektör temsilcileriyle bir araya gelerek iş gücü piyasalarının yapısal sorunlarını çözmeyi ve istihdamı artıracak ortak akıl geliştirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Çalışma Genel Müdürlüğünce düzenlenen 1. Sektör Buluşması, tekstil, giyim ve deri sektörlerinin mevcut durumu, ihracatı, istihdamı, çalışma koşulları, sorunları ve beklentilerini ele aldı. Toplantıya, bakanlık bürokratları ile sektör temsilcileri katıldı.

Trabzon'da Park ve Bahçelerde Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor Trabzon'da Park ve Bahçelerde Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor

Toplantının açılışında konuşan Bakan Işıkhan, doğal afetler ve küresel krizler gibi risklerin etkisini azaltmak için yeni düzenlemeler hayata geçirdiklerini belirtti. İş gücü piyasalarında karşılaşılan güçlüklerin aşılması için paydaşlarıyla bilgi ve görüş alışverişinin önemine vurgu yaptı.

Sektör buluşmalarının, sektör temsilcileriyle çözüm odaklı istişarelerde bulunarak istihdamı geliştirmeyi amaçladığını ifade eden Işıkhan, şunları kaydetti: "Bu anlayışla, iş gücü piyasalarının geçmişten gelen yapısal sorunlarını çözmek, gelecekte karşılaşılması muhtemel güçlükleri ve fırsatları bir arada değerlendirerek, sektörlerde istihdamı geliştirecek ortak aklın geliştirilmesi için sektör temsilcilerimizle bir araya gelmeyi planlıyoruz."

Tekstil sektörünün ekonomiye olan katkısı kadar istihdam yaratma kapasitesinin de önemine değinen Işıkhan, yeşil ve dijital dönüşümün sektörü etkilediğini belirterek, iş gücünün sürekli eğitilmesi ve yeni teknolojilere adapte edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Işıkhan'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: aavideo