Bartın Üniversitesi tarafından hazırlanan "İklim Değişikliğine Uyum Stratejileri: Bartın’da Taşkın ve Su Kıtlığı Risklerinin Azaltılması" projesi kapsamında Bartın'da yeni bir proje hayata geçiriliyor. Kentte yaşanan sel ve kuraklık risklerini azaltmayı hedefleyen proje, "Akıllı Taşkın Uyarı Sistemi" kurulmasını öngörüyor.

Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Akçakoca Sahillerinde Denize Girmek Yasaklandı Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Akçakoca Sahillerinde Denize Girmek Yasaklandı

Bartın Valiliği İl Özel İdaresi ve Bartın Belediyesi'nin de proje ortağı olduğu çalışmada, Bartın Çayı havzasının su döngüsündeki ani değişimleri izlemek için "Akıllı Taşkın Uyarı Sistemi" kurulacak. Saha çalışmaları kapsamında Arıt Çayı ve Gökırmak Çayı havzasında incelemeler yapıldı ve muhtarlar ile köy halkının katılımı sağlandı.

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) analizleri ve saha çalışmaları sonucunda, istasyonların nihai konumları belirlenecek. Bu sistem ile nehirdeki su seviyesi, toprak nemi ve yağış miktarı aynı anda ölçülecek ve veriler nesnelerin interneti (IoT) teknolojisiyle veri merkezine aktarılacak.

Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, elde edilecek verilerin taşkın risklerinin yönetilmesine katkı sağlayacağını belirterek, projenin taşkın erken uyarı sisteminin etkin bir şekilde kurulmasını ve olası taşkın risklerinin minimize edilmesini amaçladığını söyledi.

Kaynak: aa