Bolu'da, mesleki eğitimin mevcut durumunu değerlendirmek, karşılaşılan sorunları tespit etmek ve çözüm yolları aramak amacıyla "Mesleki Eğitimin Geleceği Çalıştayı" düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bolu Dağı'ndaki bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda, iş dünyası temsilcileri, akademisyenler, eğitimciler ve sektör yetkilileri bir araya geldi.

Çalıştayda konuşan Bolu Valisi Erkan Kılıç, Türkiye genelinde uzun süredir tartışılan mesleki eğitim konusunda istenilen sonuca henüz ulaşılamadığını belirtti. Ailelerin çocuklarıyla ilgili gelecek planlarına değinen Kılıç, ailelerin mesleki eğitime yönlendirme konusunda isteksiz olduğunu ve bu durumun değişmesi gerektiğini vurguladı. Kılıç, "Başta Almanya, İngiltere ve diğer ülkelerde mesleki eğitimle ilgili yönlendirme birimleri var. Bizde maalesef bu tam oturmadı. Mesleğin ne kadar değerli olduğunu iyi anlatmamız gerekiyor." dedi.

Vali Kılıç ayrıca iş dünyasında "ara eleman" sıkıntısının yaşandığını ve mesleki eğitime verilen önemin artırılması gerektiğini ifade etti. Bu konuda yapılan düzenlemelerin ve yeni modellerin önemine değinen Kılıç, mesleklerin cazibesini artırmak için adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Trabzon'da Park ve Bahçelerde Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor Trabzon'da Park ve Bahçelerde Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ercan Alpay da çalıştayda yaptığı konuşmada, son yıllarda mesleki eğitimin geliştirilmesi için yapılan çalışmaların değerini vurguladı. Alpay, yeni 4 okul modeli/programı üzerinde çalıştıklarını ve sektörle iç içe olan öğrencilerin daha kolay istihdama katılacağını belirtti.

Çalıştaya, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler, okul müdürleri ve öğretmenlerin de katılım sağladığı belirtildi.

Kaynak: aa