Bolu - Bolu'nun Yumrukaya köyünde yaşayan köylü kadınlar, hem unutulmaya yüz tutmuş sepet örme geleneğini yaşatmak hem de aile bütçesine katkıda bulunmak için bir araya geldi.

Merkeze bağlı 250 haneli Yumrukaya köyünde, geleneksel el sanatlarından biri olan sepet örmeciliğini canlandırmak için 9 ay önce 50 yaşındaki Emine Yıldırım'ın öncülüğünde bir grup kadın toplandı. Bu kadınlar, bir zamanlar ninelerinin saz ve mısır kabuğundan ördüğü sepetleri yapmayı, köyde bu uğraşı uzun yıllar sürdüren 75 yaşındaki Nefise Aygül'den öğrendi.

Yaşları 50 ila 75 arasında değişen 15 kadın, ilmek ilmek ördükleri sepetlerle eski geleneği canlandırmanın yanı sıra sosyalleşme imkanı da buluyor.

"Sepet Örüp Sohbet Ediyoruz"

Emine Yıldırım, sepet örmeciliğinin eskiden köyde önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirterek, kadınların yaptıkları sepetleri pazarlarda ve yol kenarlarında sattığını söyledi. Zamanla sepet örmeciliğinin unutulmaya yüz tuttuğunu aktaran Yıldırım, "Yaklaşık 40-50 sene olmuş bu meslek unutulalı, sepet örülmeyeli. Dedim ki biz de yapabiliriz bunu. Hanımlar evde oturarak ek gelir kazanır diye düşündüm. Böyle arada bir toplanıyoruz, sepet örüp sohbet ediyoruz." dedi.

Yıldırım, sepet örmede kendilerini geliştirdiklerini ve bu uğraşı severek yaptıklarını dile getirerek, "Sepet örmeyi bilmiyordum. Büyüklerimizden öğrendim. Kursa gitmedik." ifadesini kullandı. Sepetleri, mısır kabuklarından ve göletten topladıkları sazlarla yaptıklarını anlatan Yıldırım, tamamen doğal malzemelerle ortaya çıkardıkları ürünlerin, ekmek sepeti, çamaşır sepeti, piknik sepeti ve çanta olarak kullanılabildiğini kaydetti.

Yıldırım, hediye amaçlı yaptıkları sepetlerin satışını da yapmayı düşündüklerini belirterek, "Amacımız sepetleri satarak hanımların gelir kazanması. İlerleyen dönemlerde hediyelik eşya dükkanları ve benzeri yerlerde ürünlerimizi satmayı düşünüyoruz." diye konuştu. Emine Yıldırım, eşlerinin de kendilerine her zaman destek verdiğini sözlerine ekledi.

"Eskiden Sepet Satarak Gelir Elde Ediyorduk"

Köy sakini 60 yaşındaki Nesrin Tercan da 40-50 yıl önce öğrendiği sepet örme işini yeniden yaptığı için mutlu olduğunu söyledi. Eskiden köyde sepet satarak gelir elde edildiğini anlatan Tercan, "Biz 50 sene önce yaptık bunları. Satışından kazandığımız parayla çeyiz yaptık. Çok satılıyordu." dedi.

Sarıyer'de Otluk Alanda Yangın Çıktı Sarıyer'de Otluk Alanda Yangın Çıktı

Bolulu köylü kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş bu geleneği yeniden canlandırarak hem kültürel mirası yaşatıyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışan bu kadınlar, ördükleri sepetlerle sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal bir değer de yaratıyor.

Kaynak: aa