ÇAYKUR'dan Çevre İddialarına Yanıt: "Çay Fabrikalarımız Çevreye Zarar Vermiyor"

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı'nın çay fabrikalarının baca filtresi kullanmadığı ve çevre kirliliğine neden olduğu iddialarına karşı bir açıklama yaptı. ÇAYKUR, fabrikalarında yapılan yatırımlar ve teknik iyileştirmeler sayesinde çevreye zarar vermeden üretim yaptığını belirtti.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Çay fabrikaları, baca filtresi takılmadığı için çevre kirliliğine yol açıyor. Rize'nin hemen her ilçesinde hem kamu hem özel fabrikalar insanları zehirlemeye devam ediyor. Organik çay üretilen bir fabrika bile zehir saçıyor!" diyerek, ÇAYKUR ve diğer çay fabrikalarını eleştirmişti. Ayrıca, Rize Valiliği ve Çevre Bakanlığı'nın bu soruna çözüm bulmadığını iddia etmişti.

ÇAYKUR'un Cevabı: "Modern Filtre Sistemleri Kullanıyoruz"

ÇAYKUR, bu iddialara yanıt olarak yaptığı açıklamada, tüm fabrikalarında çoklu toz toplama filtreleri kurulduğunu ve çevreye salınan dumanın zararsız hale getirildiğini vurguladı. "Yıllar içinde ayrılan yatırım kaynaklarıyla sürekli teknik iyileştirmeler yapılarak bugünlere gelinmiş ve zaman içerisinde fabrikalarımızın tamamında çoklu toz toplama filtreleri kurularak koruyucu ve önleyici bir sistem oluşturulmuştur," denildi.

ÇAYKUR, çevre kirliliği ile mücadelede devletin ilgili birimleri tarafından sıkı bir şekilde denetlendiklerini ve düzenli olarak çevreye salınan toz ve duman ölçümlerinin yapıldığını belirtti. Açıklamada, "Resmi izin belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmemiz bulunmamaktadır," ifadesine yer verildi.

Çamlıhemşin ve İkizdere Fabrikalarında En Modern Sistemler

ÇAYKUR, Çamlıhemşin ve İkizdere fabrikalarında kurulan en modern sistemler sayesinde çevreye zarar vermeyen üretim yaptığını belirtti. Dünya Bankası'ndan sağlanan hibelerle desteklenen bu projelerle, zararlı içerik barındırmadan duman salınımı sağlandığı ve bu süreçte enerji tasarrufu da elde edildiği ifade edildi.

"Çevreye Duyarlılığımız Sürecek"

ÇAYKUR, çay tarımının geliştirilmesi ve daha iyi şartlarda geleceğe taşınması için üreticisinin yanında dururken, çevre kirliliği gibi hassas konularda da halkın menfaatleri doğrultusunda iyileştirme çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. "Fabrika bacalarımızdan çıkan dumanın görünümü değil, esas olan çoklu filtrelerden geçerek salınan dumanın içerik olarak zararsız olup olmadığıdır ki bunu da maksimum seviyelerde sağlamaktayız," denildi.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

ÇAY İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Saltuk Deniz'den Çaykur Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması: "Yaş Çay Alım Bedelleri Bayramdan Önce Ödenmeli! Saltuk Deniz'den Çaykur Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması: "Yaş Çay Alım Bedelleri Bayramdan Önce Ödenmeli!

Tahsinocakli 17180060150794161

Editör: Yunus Emrah KURU