CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz’den Çaykur'a Sert Tepki: "Mayıs Ayı Yaş Çay Alım Bedelleri Kurban Bayramı'ndan Önce Ödensin"

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Çaykur'un Mayıs ayına ait yaş çay alım bedellerini 28 Haziran'da ödeyeceğini açıklamasına sert tepki gösterdi. Deniz, Çaykur'un bu kararı kabul edilemez bulduğunu ve reddettiklerini belirterek, 12 Haziran günü saat 13.30'da Çaykur Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Saltuk Deniz, 2 Haziran günü düzenlenen ve Genel Başkanları ile binlerce çay üreticisinin katılımıyla gerçekleştirilen büyük Çay Mitingi'nde çay üreticilerinin taleplerini dile getirdiklerini hatırlatarak, "Çay üreticilerimiz her görüşten katılım sağlayarak 'Çay İttifakı'nı oluşturdu ve hep birlikte 'Bezduk yeter' dedi. Mitingde herhangi bir partinin bayrağı taşınmadı; sadece 'Çay’da Sömürüye Son' ve 'Açıklanan Yaş Çay Alım Fiyatlarını Kabul Etmiyoruz' afişleri yer aldı" dedi.

Şevki Tonyalı ile Yollar Neden Ayrıldı? Smart Holding Çayelispor yönetimi detayları açıkladı Şevki Tonyalı ile Yollar Neden Ayrıldı? Smart Holding Çayelispor yönetimi detayları açıkladı

Deniz, mitinge katılan tüm STK, dernek, parti ve kooperatif temsilcilerine teşekkür ederek, katılımın yoğun olmasının, artık kimsenin kendi kafasına göre hareket edemeyeceğini gösterdiğini vurguladı. Yaş çay alım fiyatının 25 TL olması talebinin sürdüğünü belirten Deniz, çay üreticilerinin uğradığı haksızlıkları dile getirmeye devam edeceklerini ve çayda sömürü sona erene kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Deniz, Çaykur yetkililerine seslenerek, "Açıklanan yaş çay alım fiyatlarından dolayı mağdur edilen çay üreticilerimizin Kurban Bayramı'na biraz daha rahat girmesi için yaş çay alım bedellerinin Kurban Bayramı'ndan önce ödenmesini talep ediyoruz. Çaykur’un Mayıs Ayı yaş çay alım bedellerini 28 Haziran’da ödeyeceğini açıklamasını kabul etmiyoruz ve reddediyoruz" dedi.

Çaykur yetkililerine tekrar seslenen Deniz, "Yaş çay alım bedellerini Kurban Bayramı'ndan önce ödeyiniz ki mağdur edilen çay üreticilerimiz biraz nefes alsınlar" diyerek çağrısını yineledi. Tüm halkı 12 Haziran'da yapılacak basın açıklamasına davet etti.

Bu önemli toplantıda çay üreticilerinin taleplerinin bir kez daha yüksek sesle dile getirileceği ve adaletin sağlanması için mücadelenin devam edeceği belirtildi.

Basın Açıklaması Detayları:

Tarih: 12 Haziran 2024
Saat: 13.30
Yer: Çaykur Genel Müdürlüğü önü

1718002924598

Editör: Yunus Emrah KURU