Düzce'de yürütülen bir proje kapsamında fındık bahçelerine ekilen dağ çileğinin ilk hasadı yapıldı. Hacıahmetler köyünde üretilen çileğin hasadına katılan Düzce Valisi Selçuk Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2021 yılında başlatılan projenin finansmanının İl Özel İdaresi tarafından desteklendiğini belirtti.

Vali Aslan, dağ çileğinin fındık bahçelerinde nasıl üretileceğine dair araştırmaların yapıldığını ve bu kapsamda önce fide üretimine başlandığını ifade etti. Başlangıçta 7 bin 500 kökle başlayan fide dağıtımının teşvik ve desteklerle 2023'te 300 bin fideye ulaştığını aktaran Vali Aslan, "Şu anda geldiğimiz nokta ciddi pazar büyüklüğüne ulaşmakla beraber hala fide üretiminin teşviki aşamasındayız. Gelecek yıl için hedefimiz inşallah 1 milyon fideye kadar çıkılması. Dağ çileği aromasıyla, kokusuyla, rayihasıyla, insanlardan gördüğü taleple bizim için bir katma değer oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Havza'da Yola Saçılan 13 Bin 600 Lira Sahibine Teslim Edildi Havza'da Yola Saçılan 13 Bin 600 Lira Sahibine Teslim Edildi

Projenin, hem tarımsal çeşitliliği artırarak ekonomiye katkı sağlaması hem de çiftçilere alternatif gelir kaynakları sunması açısından önemli olduğu belirtilirken, çilek üretiminin gelecek yıllarda daha da artması hedefleniyor.

Kaynak: aa