Edirne'nin önemli su kaynaklarından biri olan Tunca Nehri'nde kuraklık nedeniyle su akışının tamamen durduğu belirlendi. Yaz aylarının etkisiyle birlikte tarımsal sulama ihtiyacının artmasıyla nehirdeki su seviyesi kritik noktalara düştü.

Devlet Su İşleri (DSİ) Suakacağı İstasyonu'ndaki son ölçümlere göre, Tunca Nehri'nde debi saniyede 5 metreküp olarak ölçülürken, bazı bölgelerde suyun tamamen durduğu gözlemlendi. Bu bölgelerde ise yüzey bitki ve yosunlarla kaplı, zaman zaman balçık halde görüldü. Kuraklığın etkisiyle nehre atılan çöpler de su seviyesinin düşmesiyle birlikte gün yüzüne çıktı.

Edirne sakinlerinden Caner Özdemir, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, son yılların en kurak ve sıcak yazının yaşandığını belirterek, "Nehirde su akışı neredeyse durmuş durumda. Su seviyesi çok düşük, bazı bölgeler adeta bir gölü andırıyor. Kuraklık, artan sıcaklar ve bilinçsiz su kullanımı bu duruma yol açtı. İnsanlarımızın çöplerini doğal ortamlara değil, çöp kutularına atmaları gerekiyor." dedi.

Görele'de sünnet şöleni düzenlendi Görele'de sünnet şöleni düzenlendi

Geçtiğimiz günlerde su seviyesinin düşmesiyle birlikte kontrollü sulama uygulamasına geçildiğini hatırlatan Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, üreticilerin su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için su seviyesinin yükselmesini beklediklerini ifade etti.

Kaynak: aavideo