İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen EFES-2024 Tatbikatı'nın gece safhası, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in yanı sıra 45 ülkeden savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarının katılımıyla nefes kesti.

Gece faaliyetlerine, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve dost müttefik ülkelerin savunma bakanları ve genelkurmay başkanları katıldı. 11 bin personelin yer aldığı tatbikat, uluslararası katılımıyla dikkat çekti.

Tatbikatın gece safhasında, katılımcı ülke unsurlarından oluşan birleşik özel kuvvet timleri, denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirdi. Paraşütle belirlenen alanlara inen özel kuvvet unsurları, denizden sızma harekatı yaptı. Su altı timleri, sahili temizleyerek amfibi aldatma ve keşif harekatlarını başlattı. Gece görüş kabiliyetine sahip amfibi keşif bölüğü, çıkarma yapılacak sahile yönelik harekat düzenledi ve ardından zırhlı araçların ve personelin kıyıya çıkmasıyla deniz piyade unsurları başarıyla harekatı tamamladı.

İndirme bölgesinde belirlenen hedefler, ATAK helikopterlerinin ateşiyle vuruldu. Yerli ve milli üretim cirit füzeleri, topçu ve havan atışları, ardından F-16 atışları ile hedefleri tam isabetle vurdu. Hava hücum harekatı kapsamında CH-47 Chinook helikopterleri, özel kuvvet unsurlarını belirlenen bölgeye indirdi ve muharebe arama kurtarma görevi icra edildi. Gece faaliyetleri, KORKUT hava savunma sisteminin hedefleri tam isabetle vurmasıyla sona erdi.

Tatbikatın seçkin gözlemci günü, TCG Anadolu gemisinin de yer aldığı gece faaliyetlerinin ardından gündüz kısmıyla devam edecek.

Karabük'te Aydınlatma Direğine Çarpan Otomobil Devrildi: Sürücü Yaralandı Karabük'te Aydınlatma Direğine Çarpan Otomobil Devrildi: Sürücü Yaralandı

Önceki Tatbikatlardan Farklılıkları EFES-2024 Tatbikatı, çeşitli operasyonlardan elde edilen tecrübelerin muharebe sahasına yansıtılması ve hibrit harekat ortamının esas alınmasıyla önceki tatbikatlardan ayrıldı. Meskun mahal muharebeleri, Özel Kuvvetler ile gece denizden ve havadan sızma, baskın ve kritik personelin kurtarılması konularına odaklanıldı.

Tatbikatta, yeni nesil Fırtına-2 ve Boran Obüsü, PARS OMTAS kuleli tekerlekli araç, KARGU hedefe yönlendirilebilen mühimmat sistemi, BAHA insansız hava aracı, TOGAN otonom döner kanatlı gözcü İHA sistemi, füzyon silah gece görüş dürbünü ve daha birçok yeni sistem ilk defa atışlı tatbikatta kullanıldı.

EFES-2024 Tatbikatı, modern savaş teknolojilerinin test edildiği ve uluslararası katılımla büyük yankı uyandıran bir etkinlik olarak tarihe geçti.

Kaynak: aavideo