Enflasyonda beklenen zirve geldi: Mayıs Ayında yıllık enflasyon açıklandı

Türkiye'nin yıllık tüketici enflasyonu, Mayıs ayında %75,5 olarak gerçekleşti. Bu oran, Kasım 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak, ekonomi yönetimi ve ekonomistlerin beklediği zirveye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında aylık enflasyon ise %3,4 oldu.

Çekirdek Enflasyonda Ilımlı Düşüş

Çekirdek enflasyon göstergesinde ise ılımlı bir geri çekilme gözlemlendi. Nisan ayında %75,8 olan yıllık çekirdek enflasyon, Mayıs ayında %75'in altına düşerek %75 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle, çekirdek enflasyon 14 ay sonra ilk kez manşet TÜFE'nin altına gerilemiş oldu.

Giyim ve Ayakkabı Grubunda En Yüksek Artış

Mayıs ayında aylık bazda en yüksek fiyat artışı giyim ve ayakkabı grubunda görüldü. Bu grupta fiyatlar bir önceki aya göre %9,6 arttı. Giyim ve ayakkabı grubunu, doğalgaz faturalarındaki desteğin sona ermesinin etkisiyle konut takip etti. Konut grubunda fiyatlar %7,1 artarken, eğitim %5,6 artışla konutu izledi.

Mastercard "Kadın KOBİ Liderleri Ödülleri"nde Suna'nın Kızları'na Sosyal Etki Lideri ödülü Mastercard "Kadın KOBİ Liderleri Ödülleri"nde Suna'nın Kızları'na Sosyal Etki Lideri ödülü

Yıllık Bazda En Yüksek Artış Eğitimde

Yıllık olarak bakıldığında, en yüksek artış %104,8 ile eğitim grubunda gerçekleşti. Eğitimi %93,2 ile konut ve %92,9 ile lokanta ve oteller izledi. Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 23 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 114 temel başlığın endeksinde ise artış kaydedildi.

Politika Faizi ve Enflasyon Farkı Artıyor

Son veri, enflasyonla politika faizi arasındaki farkın arttığını da gösterdi. Bu fark 25,5 puan olarak izlendi ve böylece yedi ayın en geniş aralığına ulaşıldı.

Üretici Fiyat Endeksinde Artış

Üretici fiyatları tarafında ise aylık bazda %2'ye yakın bir artış gözlemlendi. Mayıs ayında üretici fiyatları aylık %2 artarken, yıllık ÜFE enflasyonu %55,7'den %57,7 seviyesine çıktı. Yıllık ÜFE'de artış görülse de, Mayıs ayında TÜFE'nin ardında bir seyir izlendi. Böylece, ÜFE 11 aydır TÜFE'nin altında seyrediyor.

Beklentiler Karşılandı

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi, yıllık artışın %75 olması yönündeydi. Yıllık enflasyon için en yüksek tahmin %77,8, en düşük tahmin ise %67,1 olarak belirtilmişti. Mayıs ayı için aylık enflasyon beklentisi ise %3 olarak belirlenmişti.

Ekonomi yönetiminden gelen yönlendirmeler de Mayıs ayında enflasyonda zirve yaşanacağına işaret etmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, geçen ay yaptığı açıklamada enflasyonun Mayıs ayında tepe noktasına ulaşmasının beklendiğini belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Mayıs ayında enflasyonda zirvenin görüleceğini ifade etmişti. Şimşek, yılın ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin başlayacağını ve Eylül ayında yıllık TÜFE artışında %40'ların görülebileceğini belirtmişti. Merkez Bankası, son Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini %38 olarak açıklamıştı.

Önümüzdeki Dönemde Ne Bekleniyor?

Enflasyon verileri açısından öncü göstergeler olarak kabul edilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türk-İş verileri de zirve sinyali vermişti. İTO verilerine göre, İstanbul'da perakende fiyatlar Mayıs'ta yıllık olarak %82,2 ile son 1,5 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Türk-İş'in Ankara gıda fiyatları endeksleri ise fiyatların %79,4 arttığını göstermişti.

Ekonomistlerin ve piyasa aktörlerinin gözü, enflasyonun zirve noktasından sonraki seyrinde olacak. Dezenflasyon sürecinin nasıl ilerleyeceği, ekonomi yönetiminin alacağı önlemler ve küresel ekonomik şartlar, Türkiye'nin enflasyonla mücadelesinde belirleyici faktörler olacak.

Editör: Yunus Emrah KURU