"Filmlerde Yapay Zeka Yaklaşımı" Panelinde Dikkat Çeken Konuşmalar

İstanbul Dijital Sanat Festivali (IDAF) kapsamında düzenlenen "Filmlerde Yapay Zeka Yaklaşımı" paneli, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü Samed Karagöz üstlenirken, panelde yazar Fidan Terzioğlu, film eleştirmeni Serdar Arslan ve yönetmen Reşat Fuat Çam konuşma yaptılar.

Panelde konuşan yazar Fidan Terzioğlu, yapay zeka konusunu ele alarak, tasavvuf alanında yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Terzioğlu, "Yapay zeka dediğiniz zaman tasavvufun çağrıştırdığı çok farklı bir alandan bahsediyorsunuz. Sinemada yapay zekaya yakından baktığımız zaman aksine bunun çok eskiye dayanan bir anlatı geleneği olduğunu görüyorsunuz." şeklinde konuştu. Ayrıca Terzioğlu, "İnsanı İnsan Yapan Nedir? Yapay Zeka Filmlerine Tasavvuf Gözüyle Bakmak" isimli kitabını yazdığını belirterek, insanın kendini anlama çabasının benzerini yapay zekanın bugün yaptığını ve bunun tasavvufta gerçekliğe yaklaşım biçimi olarak sunulan durumla örtüştüğünü söyledi.

Film eleştirmeni Serdar Arslan ise yapay zeka konusuna kuramsal açıdan yaklaşarak, yapay zekanın sinematik gerçeklik, yaratıcı yönetmenlik, iç dünya ve mit ve semboller tasarlama yeteneği üzerine tartışmalara değindi. Arslan, her yönetmenin kendine has gerçeklik biçimi olduğunu vurgulayarak yapay zeka ile sinema geleneği arasındaki ilişkiyi ele aldı.

Akademisyen ve yönetmen Reşat Fuat Çam da teknolojinin ilerlemesiyle sinemanın ölümü üzerine yapılan tartışmalara değindi. "İnsan zihnini taklit edecek şekilde insanın ötesine geçecek vaadiyle ortaya çıkıyor. Bu en büyük mitlerden biri." şeklinde konuşan Çam, sanal gerçeklik ve yapay zeka arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

Bolu'da samanlık yandı Bolu'da samanlık yandı

Panelin ardından, izleyicilerin sorularıyla devam eden etkinlik, katılımcıların ilgisini çekti ve merak uyandırdı.