Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde esnaflık yapan bir çocuk annesi 43 yaşındaki Gülümser Kahveci, yarım kalan eğitim hayalini gerçekleştirdi ve kazandığı üniversiteden okul birincisi olarak mezun oldu.

Cam ve çerçeve imalatı ve satışı yapan bir dükkan işleten Kahveci, gençlik yıllarında çok istemesine rağmen hayat şartları nedeniyle eğitimine devam edemedi. Ancak okuma arzusundan vazgeçmeyen Kahveci, liseyi açıktan bitirdikten sonra tarih alanında kendini geliştirmek için fırsat buldukça kitap okudu.

Liseyi bitirmesinin üzerinden 20 yıl geçtikten sonra yeğeninin teşvikiyle üniversite sınavına giren Kahveci, ilk ve tek tercihi olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tarih Bölümünü kazandı. Kendine "bölümü birincilikle bitirme" sözü veren Kahveci, evdeki ve dükkandaki işlerinden arta kalan zamanlarda ders çalışarak bu hedefini gerçekleştirdi. 4 yıllık eğitim hayatı boyunca sadece bir gün devamsızlık yapan Kahveci, 3,94 not ortalaması ile okul birincisi oldu.

Gülümser Kahveci, eğitim hayatının kendisi için "yarım kalan bir hikaye" olduğunu belirterek, tarihe olan merakının öğrencilik yıllarından bu yana sürdüğünü anlattı. İş yerinde sürekli tarih ağırlıklı kitaplar okuyarak kendini geliştirdiğini ifade eden Kahveci, 13 yaşındaki kızının eğitimi ve kendi işi dolayısıyla üniversiteyi Zonguldak'ta okumayı tercih ettiğini söyledi. Üniversite eğitimi boyunca ailesi, Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, okul yönetimi ve öğrencilerden büyük destek gördüğünü dile getirdi.

Kahveci, başarının kişinin kendine inanması ve planlı çalışmasından geçtiğini vurgulayarak, "Sabah kızımı okula gönderdikten sonra dükkanımı açıyorum. Sabah erken saatlerde dükkana pek gelen giden olmuyor. O zaman zarfında gireceğim derslerin makalelerini, ilgili kaynaklarını okuyordum ve derse hazırlıklı gidiyordum. Daha sonra bunları derslerde pekiştiriyordum. Eve gittikten sonra da tekrar üzerinden geçiyordum. Evimin düzenini yaptıktan, kızımın derslerini kontrol ettikten sonra yatmadan önce kendime 1 saatlik zaman ayırıp notlarımı tekrar okuyor, öyle yatıyordum." diye konuştu.

Eğitim hayatına devam edeceğini belirten Kahveci, "Üniversitenin bitmesiyle 'Eğitim hayatım bitti, ne güzel birinci oldum.' diye bir şey yok. Hemen yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Zaten ALES'e girdim, gerekli puanı aldım. Cumhuriyet tarihi dönemine çok merakım var, bu dönemde yükselmek istiyorum. Hedeflerim arasında yüksek lisans ve doktora yapmak var. Umarım her şey dilediğim gibi geçer ve onların da bittiği günleri görürüm." dedi.

İsteyince her kadının her şeyi başarabileceğini vurgulayan Kahveci, "Asla gözleri korkmasın, kendilerine inansınlar. Kendilerine zaman yaratsınlar. Hiçbir şey eğitimin yerini tutmuyor. Kendimizi geliştirmeyi kendimize borçluyuz. Asla zamansızlığı bahane etmesinler. Planlı şekilde günü bölüp çalışırlarsa hepsinin üstesinden gelebilirler. Kesinlikle öğrenmekten korkmasınlar, araştırmaktan yılmasınlar ve çok çalışsınlar, başarı kendiliğinden gelecektir." ifadelerini kullandı.

Zonguldak BEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Geniş, Kahveci'nin disiplini ve azminin övgüye değer olduğunu belirterek, "Başarının anahtarı araştırma ve bunun sürdürülebilir olmasıdır. Kendisi zaten bu konuda örnek öğrencilerimizden biri. Derslerindeki üstün başarıları ve davranışlarıyla diğer öğrencilere de güzel bir örnek oldu." dedi.

Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Efiloğlu da Kahveci'nin derslere hazırlıklı gelen ve dersleri aksatmayan başarılı bir öğrenci olduğunu kaydederek, "Kendisi okuma azmini ve hevesini, kendini geliştirme arzusunu yerine getirmiş, kadınlarımızın örnek alabileceği çok güzel bir örnek. Bu azminden dolayı kendisini takdir ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bayburt'ta 54 Aile Evde Bakım Hizmetinden Yararlanıyor Bayburt'ta 54 Aile Evde Bakım Hizmetinden Yararlanıyor

Kaynak: aa