Fiat, yenilenen Scudo ve Ulysse modellerini satışa sundu Fiat, yenilenen Scudo ve Ulysse modellerini satışa sundu

Tüketici Fiyat Endeksi Haziranda %1,64 Arttı, Yıllık Enflasyon %71,60 Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Haziran ayında TÜFE, bir önceki aya göre %1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre %24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre %71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %65,07 artış gösterdi.

En Az ve En Çok Artan Harcama Grupları

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana harcama grubu %47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, yıllık bazda en yüksek artış %107,11 ile eğitim grubunda gerçekleşti. Haziran ayında bir önceki aya göre en çok azalan ana harcama grubu %0,58 ile yine giyim ve ayakkabı olurken, en yüksek artış %3,79 ile konut grubunda görüldü.

Temel Başlıklar Üzerindeki Değişimler

Endekste yer alan 143 temel başlıktan, Haziran ayında 35 temel başlığın endeksinde düşüş yaşanırken, 5 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 103 temel başlığın endeksinde ise artış kaydedildi.

Bakan Şimşek: "Dezenflasyon Süreci Başladı"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran ayı enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, dezenflasyon sürecinin başladığını belirtti. Şimşek, "Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. %1,64’lük aylık Haziran verisi ise %22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Enflasyonda Düşüş Dönemi Başladı"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Haziran enflasyon verilerine ilişkin sosyal medya hesabı X üzerinden açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "TÜFE, Haziran ayında piyasa beklentilerinin altında %1,64 oranında artmıştır. Aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla 3,8 puan azalarak %71,60 düzeyine gerilemiştir. Enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerileme de fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, enflasyonla mücadelede kararlılıkla sürdürülen para ve maliye politikaları sayesinde dezenflasyon sürecine girildiğini belirtti. Ayrıca, "2026 yılında enflasyon oranını tekrar tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz." dedi.

Editör: Yunus Emrah KURU