İhtiyaç Haritası ile Kanser Savaşçıları Derneği'nin AstraZeneca Türkiye'nin desteklediği "Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi" kapsamında, Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde önemli bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte, Kanser Savaşçıları Derneği'nin gönüllü hekimi Alper Aytekin tarafından 100'ün üzerinde kadına meme kanseri farkındalık eğitimi verildi. Eğitimde kadınlara meme kanseri görülme sıklığı, başlıca risk faktörleri, erken tanının önemi, meme kanseri tarama yöntemleri ve elle muayene gibi konularda bilgiler aktarıldı.

Kanser Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç, yaptıkları eğitimlerle 4 ilde 800'e yakın kadına ulaştıklarını ve kanser taraması gerçekleştirdiklerini belirtti. Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu vurgulayan Ortakmaç, erken tanının hayat kurtarıcı olduğunu ve kadınların düzenli olarak tarama yöntemlerini uygulamaları gerektiğini söyledi.

İhtiyaç Haritası Saha ve Operasyon Koordinatörü Zafer Kapusuz ise Gaziantep'teki eğitimin ardından Adıyaman'a gideceklerini ve bu tür eğitimlerin çarpan etkisiyle birçok kadına ulaşabileceğini ifade etti.

Doktor Alper Aytekin ise meme kanserine dair yanlış algıların bulunduğunu ve bu algının yıkılması için yapılan eğitimlerin önemine değindi. Meme kanserinin erken tanıyla tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Aytekin, bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirtti.

Dodurga'da Çiftçiler Arpa Hasadına Başladı: Kuraklık Rekolteyi Düşürdü Dodurga'da Çiftçiler Arpa Hasadına Başladı: Kuraklık Rekolteyi Düşürdü

Eğitimlerin ardından katılımcılara kanser taraması da yapıldı.

Kaynak: aa