Karabük'te, STEM alanında öğrencilerin teknolojiye erişimini artırmayı hedefleyen "Deneyap Türkiye Projesi" kapsamında önemli bir adım atıldı. Yeni Mahalle Spor Salonu'nda gerçekleştirilen uygulama sınavı, geleceğin teknoloji liderlerini belirlemek için büyük bir heyecana sahne oldu.

Sınava katılan öğrenciler, astronotların dünyaya güvenli şekilde geri dönüş yapabilmesi için tasarlanmış uzay kapsülleri projeleri geliştirdiler. Teknik masalardan yardım alarak tamamladıkları bu projeler, jüri üyeleri tarafından titizlikle değerlendirildi.

Üç aşamalı sınav sürecini başarıyla tamamlayan toplamda 160 öğrenci, Karabük Gençlik Merkezi'nde bulunan Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde 36 aylık yoğun eğitim programına katılmaya hak kazandı. Bu öğrenciler arasında 100 ortaokul ve 60 lise öğrencisi yer alıyor.

Sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar Karabük'te düzenlenecek festivalde ele alınacak Sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar Karabük'te düzenlenecek festivalde ele alınacak

Proje kapsamında öğrencilere, STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics - Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarında pratik beceriler kazandırmak ve teknolojiye erişimlerini artırmak amaçlanıyor. Karabük'ün gençlerinin teknolojiye olan ilgisi ve yetenekleri, Deneyap Türkiye Projesi ile desteklenerek geleceğin teknoloji liderleri yetiştirilmeye devam edilecek.

Kaynak: aa