Karabük'te, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen "Tıbbi Aromatik Bitkiler ile Araziler Taçlanıyor" (TABİAT) projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi. Proje kapsamında tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilerek çiftçilere yeni gelir kapıları açılması amaçlanıyor.

Vali Mustafa Yavuz'un açılış konuşmasıyla başlayan programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından proje tanıtım filmi gösterildi. Vali Yavuz, yaptığı konuşmada, Karabük'ün yüz ölçümünün yüzde 74'ünün ormanlarla kaplı olduğunu ve tarım için kullanılabilen alanın sınırlı olduğunu belirtti. Bu durumun çiftçilere daha fazla kazanç sağlayacak ürünlere yönelmeleri gerektiğini vurgulayan Vali Yavuz, tıbbi aromatik bitkilerin bu kapsamda önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

"TABİAT Karabük" markası altında yetiştirilecek tıbbi ve aromatik bitkilerin çiftçilere ekonomik getiri sağlayacağını belirten Vali Yavuz, bu ürünlerin markalaştırılması ve turizmle ilişkilendirilerek kent turizminin gelişimine katkı sağlanacağını dile getirdi.

İskilip’te Sigara Bıraktırma Polikliniği Hizmete Girdi İskilip’te Sigara Bıraktırma Polikliniği Hizmete Girdi

Proje kapsamında tarım arazilerinde safran, karabuğday, aronya, adaçayı, kekik, melisa, sumak ve hünnap gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirileceği açıklandı. Ayrıca, programda çiftçilere tohum ve fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Karabük Valiliği himayesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje, 15 kurum ve kuruluşun paydaşlık yaptığı bir işbirliği projesi olarak hayata geçiriliyor. 3 yıllık süreçte, ildeki tıbbi ve aromatik bitki alanlarının genişletilmesi ve çiftçilere yeni gelir fırsatları sunulması hedefleniyor.