Bakan Şimşek: Yeni Vergi Paketi "Çok Kazanandan Çok, Az Kazanandan Az" İlkesiyle Hazırlandı Bakan Şimşek: Yeni Vergi Paketi "Çok Kazanandan Çok, Az Kazanandan Az" İlkesiyle Hazırlandı

Memur ve Emekli Zammı İçin Geri Sayım Başladı!

Memur ve emeklilerin yeni dönem zamlı maaşlarının belirlenmesine sayılı günler kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz’da haziran ayı tüketici fiyatları verisini açıklayacak. Bu verinin açıklanmasıyla birlikte yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamları belli olacak ve memur ile emeklilerin alacağı enflasyon farkı netleşecek. Peki, tahminler neler?

Tahminler Ne Yönde?

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "Ocak ve mayıs aylarına ilişkin enflasyon oranı belli oldu. Toplamda yüzde 22.72’lik enflasyon farkı çıktı. Haziran ayı enflasyonunun yüzde 2.50 ile yüzde 3 arasında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bununla beraber 6 aylık enflasyon yüzde 25-26 arasında seyredecektir."

SSK ve Bağkur Emeklilerine Ne Kadar Enflasyon Farkı Verilecek?

SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25 ile yüzde 26’lık net enflasyon farkını almaya hak kazanacaklar. Ancak memur emeklilerinin toplu sözleşmeden kaynaklı 5 puan kayıpları var. Ocak ayında yüzde 15 olan toplu sözleşme zammı temmuz ayında yüzde 10 olarak belirlenmişti. O nedenle memur ve memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinden 5 puan daha az zam farkı alacaklar.

Zam Oranları Eşitlenir Mi?

Daha önceki dönemlerde SSK ve Bağkur emeklileri, memur emeklileri maaşlarına göre daha düşük zam alacakken, zam oranları eşitlenmişti. Bu dönemde de memur emeklisi lehine bir eşitleme olacağı düşünülüyor. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Ben bu dönemde memur emeklileri ile SSK, Bağkur emeklilerinin zam oranlarının eşitleneceğini düşünüyorum. Memurlar için bir zam eşitleme durumu söz konusu olmayacaktır. Tahminlerime göre memurlarımıza %20,34, SSK ve Bağkur emeklilerine %25,81 oranında zam yapılacaktır. Memur emeklileri de %25,81 oranında zam alacaklar."

En Düşük Emekli Maaşı İçin Beklenti Ne?

En düşük emekli maaşı Hazine tarafından desteklenerek 10 bin TL olarak belirlenmişti. Enflasyon verisi değerlendirildiğinde zam oranının %25 civarında olacağı düşünülüyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 12.500 TL’ye çıkarılması bekleniyor. İçinde bulunduğumuz sıkı para politikası ve ekonomik program dahilinde olduğumuzdan ötürü, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilemeyeceği düşünülüyor.

Memur ve emeklilerin zam beklentileri ve TÜİK'in açıklayacağı veriler büyük bir merakla bekleniyor. Zam oranlarının açıklanmasının ardından, maaşlar üzerindeki etkileri de netleşmiş olacak.

Editör: Yunus Emrah KURU