Türk öğrenciler Huawei ICT Competition Küresel Finali'nden ödülle döndü Türk öğrenciler Huawei ICT Competition Küresel Finali'nden ödülle döndü

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ile Pankobirlik kuruluşu olan Panplast Sulama Tarım San. ve Tic. AŞ, tarım sulama sektöründe öncü bir rol üstlenmeye devam ediyor.

2006 yılında faaliyete geçen ve toplam 200 bin metrekarelik alanda hizmet veren tesis, yağmurlama, yassı ve yuvarlak damla sulama sistemleri üretimiyle dikkat çekiyor.

Panplast'ın üretim yelpazesinde çeşitli basınç sınıflarında ve ebatlarda yağmurlama boruları, damla sulama sistemleri ve basınç ayarlı yuvarlak damlama boruları bulunuyor. Bu ürünler, hububat, arpa, buğday, mısır ve ayçiçeği gibi tarla bitkilerinin sulanmasında kullanılıyor.

Şirket, AR-GE çalışmalarıyla doğru sulama uygulamalarını geliştirme çabasıyla bölge istihdamına önemli katkılar sağlarken, kadın istihdamına da özel bir önem veriyor.

Pankobirik Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Panplast'ın bölge çiftçilerinin ihtiyaçlarına cevap veren ve suyun tasarruflu kullanımını teşvik eden bir kuruluş olduğunu vurguladı.

Erkoyuncu, son teknoloji ürünlerle donatılan Panplast tesislerinin damla sulama sistemleri üretiminde uzmanlaştığını belirterek, şunları ekledi: "Panplast, ülkemizin ilk yassı damla sulama boruları üretimini gerçekleştiren tesisidir. Bu sayede ülke ekonomisinin ithalatla döviz kaybının önüne geçerken, diğer yandan damla sulama sistemlerinin ithal ürünlere göre fiyatının yarı yarıya düşmesini sağlayarak üreticinin sulama ekipmanları maliyetlerini aşağı çekmekte ve damla sulama sisteminin yaygınlaşmasını sağlamaktayız."

Panplast'ın pazarda hızla yükselerek damla sulamada ilk sıraya yerleştiğine dikkat çeken Erkoyuncu, şirketin hem bölge çiftçilerinin hem de ülke ekonomisinin ihtiyaçlarına cevap verdiğini ifade etti.