Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD), 2024 yılı sekizinci olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya katılan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin faylı tektonik bir bölgede olduğunu vurgulayarak, ciddi önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Amasya'nın Merzifon İlçesinde Kenevir Yetiştirdiği İddiasıyla Gözaltına Alınan Şüpheli Tutuklandı Amasya'nın Merzifon İlçesinde Kenevir Yetiştirdiği İddiasıyla Gözaltına Alınan Şüpheli Tutuklandı

Toplantı, bir otelde düzenlenen yemek programıyla başladı. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Özbek, dernek yöneticileri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Antalya'nın deprem bölgesinde olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu açıkladı.

Görür, Antalya'yı etkileyebilecek 3 fay zonuna dikkat çekerek şunları kaydetti: "Antalya'yı depremde etkileyebilecek 3 fay zonu vardır. Birincisi Fethiye-Burdur fay zonudur ve 100 kilometrelik bir alana zarar verebilir. İkincisi Beyşehir fay zonudur ve Antalya'ya 50-60 kilometre uzaklıktadır. Üçüncüsü Helen-Kıbrıs fay zonu dünyanın en büyük depremlerini üreten zondur. Bu nedenle deprem dirençli Antalya yapmamız gerekiyor."

"Herhangi bir ilde yaşanan bir deprem, hepimizin sorumluluğudur." diyen Görür, vatandaşların ülkeye sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Naci Görür'ün bu önemli açıklamalarıyla ANSİAD toplantısı, deprem risklerine karşı farkındalık oluşturma yolunda önemli bir adım atmış oldu.