Rize İl Sağlık Müdürlüğü'nden Sağlık Personellerine Temel Yenidoğan Bakımı Eğitimi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, temel yeni doğan bakımı alanında sağlık personelinin bilgi ve becerisini artırmak amacıyla önemli bir adım attı. Dr. Öğr. Üyesi İlknur Merve Ayazoğlu, Uzm. Dr. Dilek Bektaş, Ebe Eda Kulaksız Yazıcı ve Ebe Semahat Terzi Demirbaş liderliğinde gerçekleştirilen eğitim programı, sağlık çalışanlarına kapsamlı bir bilgi ve beceri kazandırma hedefiyle düzenlendi.

Yenidoğan sağlığına odaklanan bu eğitim programı, doğru bakımın önemini vurgulayarak yenidoğan ölümlerinin azaltılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Program kapsamında göbek bakımı, canlandırma ihtiyacını belirleme, olağan bakım, hipotermiden korunma, K vitamini uygulaması, göz bakımı, erken emzirme, ulusal tarama programları, işitme taraması, aşılar ve annelere danışmanlık gibi temel konular ele alındı.

Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlere, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Halit Baykal ve diğer yöneticiler tarafından sertifikaları takdim edildi. Bu eğitim programı, Rize genelinde temel yenidoğan bakımında standartların yükseltilmesine ve güncel bilgilerin etkin bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyarak sağlık hizmetlerindeki kalite ve etkinliği artırmayı hedefliyor.

Rize' de yolda gördüğü ayı yavrusunu sütle besledi Rize' de yolda gördüğü ayı yavrusunu sütle besledi

1715236992145Jpg