Rize'de Çay'ın 100. Yılında Mevlid ve Dua Programı Gerçekleştirildi

Rize, Türkiye'nin çay denince akla ilk gelen şehirlerinden biri olmasının yanı sıra çayın üretiminde de öncü konumda bulunuyor. Bugün, 1924 yılında üretimi planlanan ve 1938'de ilk mahsulünü veren çayın 100. yılı anısına anlamlı bir program gerçekleştirildi.

Kalp Hastası İkiz Bebekler İçin İstanbul’dan Özel Ekip Rize’ye geldi Kalp Hastası İkiz Bebekler İçin İstanbul’dan Özel Ekip Rize’ye geldi

Rize İl Müftülüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) işbirliğiyle düzenlenen mevlid ve dua programı, Çaykur Ziraat Camii'nde gerçekleştirildi. İl Müftüsü Naci Çakmakçı, programda yaptığı konuşmada çayın Rize ve Rizeli için büyük bir bereket kapısı olduğunu belirtti ve çayın ülke ekonomisine değer kattığına vurgu yaptı.

Çakmakçı, programın amacını şu sözlerle dile getirdi: “Çayımızın 100. yılında aziz şehitlerimiz, ahirete irtihal eden gazilerimiz ve ilk günden bugüne çay tarımının gelişmesinde maddi ve manevi emeği geçip ahirete irtihal edenlerin ruhlarına ithafen düzenlediğimiz programda Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuyarak dualarla geçmişimizi yad ettik.”

Programa Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Hatinoğlu, Kurum Amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çay üreticileri de katıldı. Çakmakçı, 2024 yılı yaş çay sezonunun tüm paydaşlar açısından hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu.778043E1 A916 42Bc 8A25 422D1441F2D1