Rize'de Mevzuata Aykırı İşletmelere İdari Yaptırım Uygulandı

Rize İl Jandarma Komutanlığı'ndan uyuşturucu operasyonu: 5 adreste uyuşturucu ve yasadışı kenevir ele geçirildi Rize İl Jandarma Komutanlığı'ndan uyuşturucu operasyonu: 5 adreste uyuşturucu ve yasadışı kenevir ele geçirildi

 Yaz mevsiminin etkisiyle artan sıcaklıkların gıdalar üzerindeki olumsuz etkilerinden tüketicilerin korunması amacıyla, Rize İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlileri denetimlerini sıklaştırdı.

5996 sayılı Kanun ve Tarım ve Orman Bakanlığı talimatları gereği gerçekleştirilen denetimlerde, işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunluk, etiketleme ve tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi gibi kriterler incelendi. 2024 yılı başından itibaren Rize'de 309'u gıda üretim yeri olmak üzere toplam 2178 gıda işletmesinde denetim gerçekleştirildi. Bu denetimler kapsamında Bakanlığın gıda numune alma planı ve ithalat denetimleri çerçevesinde 421 numune alındı.

Denetimlerin sonucunda, mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen 35 işletmeye toplamda 2.253.967 TL idari yaptırım uygulanırken, uygun olmayan ürünlere de el konuldu. Yetkililer, denetimlerin yıl boyunca aynı titizlikle devam edeceğini belirtti.

Editör: Yunus Emrah KURU