UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Festival kapsamındaki yarışmalarda dereceye giren eserlerin sahipleri, Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül töreniyle ödüllerini aldı.

Uluslararası Uzun Metraj kategorisinde, "En İyi Belgesel Film Ödülü"nü Eylem Kaftan'ın yönetmenliğini üstlendiği "Bir Gün, 365 Saat" filmi kazandı. Aynı kategoride "Jüri Özel Ödülü" ise Aleksander Avilov'un yönetmenliğini yaptığı "Tanya, Summer, Winter" filmine gitti. Uzun Metraj Mansiyon Ödülü ise Vahit Sarıtaş'ın "Flanöz" adlı filmine takdim edildi.

Uluslararası Kısa Metraj kategorisinde ise "En İyi Kısa Metraj Belgesel Film Ödülü"nü Elina Talvensaari'nin "How To Please" adlı eseri kazanırken, "Jüri Özel Ödülü" Hasan Ete'nin "İyi Ölüm" filmine verildi.

Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film kategorisinde, "Suha Arın En İyi Belgesel Ödülü" Kerem Soyyılmaz'ın "Rodakis'i Ararken" adlı filmine layık görüldü.

Safranbolu Temalı Belgesel Film Yapım Destek Yarışması kategorisinde ise "En İyi Proje Ödülü"nü Fidan Çaça'nın "Safranbolu'nun İzleri" adlı projesi kazandı.

Türker İnanoğlu Sinema Onur Ödülü ise sinema eleştirmeni, yazar ve mimar Atilla Dorsay'a takdim edildi.

Kan Çiçekleri 343. Bölüm Tek Parça izle Sadece Burada! Kan Çiçekleri 343. Bölüm Tek Parça izle Sadece Burada!

Ödül törenine, Vali Mustafa Yavuz, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Festival Komitesi, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, festivalin jüri başkanı Yeşim Ustaoğlu ve protokol üyeleri katıldı.

Festivalin bu yılki başarısı ve ödül kazanan eserler, sinema ve belgesel alanındaki yenilikleri destekleyen bir platform olma özelliğini bir kez daha ortaya koydu.

Kaynak: aa