Samsun'da, Kızılırmak Deltası'ndaki kışlaklarda kalan besiciler, yazı geçirecekleri Karagöl Dağı'ndaki yaylalara gitmek için küçükbaş hayvanlarıyla yaklaşık 1 ay sürecek yolculuklarına başladı.

Kış döneminde hayvanlarını Kızılırmak Deltası'nda barındıran besiciler, havaların ısınmaya başlamasıyla hazırlıklarını tamamlayıp, bin ila 1500 rakımlı yaylalara gitmek üzere yola çıktı. Yaklaşık bir ay sürecek bu zorlu yolculukta, besiciler günde 10 ile 15 kilometre arasında mesafe kat edecek ve hayvanlarını belirli aralıklarla sağacaklar.

Trabzon'da Av Yasağı Döneminde Yakalanan 10 Kalkan Tekrar Denize Salındı Trabzon'da Av Yasağı Döneminde Yakalanan 10 Kalkan Tekrar Denize Salındı

Besiciler, yaz aylarını serin yerlerde geçirerek hayvanlarının hastalanmasını önlemeyi amaçlıyorlar. 10 yaşından bu yana besicilik yapan Mustafa Coşkun, yaz aylarında daha serin olan yaylalara gitmelerinin sebebini açıklarken, bu zorlu yolculuğun gerekliliğine dikkat çekti. Diğer bir besici Eyüp Çobanoğlu ise yolculuğunun zorluklarına değindi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Sorumlusu Kadir Yılmaz ise, deltada besicilerin yanı sıra göçmen kuşların da bulunduğunu ve her yıl binlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvanın deltada kışladığını belirtti. Yılmaz, havaların ısınmasıyla birlikte koyun sürülerinin deltadan ayrılmaya başladığını ve bu süreçte yerli ve yabancı turistlerin besicilerin göç yolculuğunu izlediğini sözlerine ekledi.