Samsun'da, "tütünsüz sağlıklı yaşam için sen de 1 adım at" sloganıyla düzenlenen bando eşliğindeki yürüyüş, vatandaşları tütün ürünlerinin zararları konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında organize edilen etkinlikte, 19 Mayıs Lisesi Hava Merasim Bölüğü Boru ve Trampet Takımı'nın eşlik ettiği sağlık görevlileri, Çiftlik Verem Savaş Dispanseri önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca "Erken teşhis hayat kurtarır", "Sen iste yeter kanser çeker gider", "Önlemini al, sevdiklerinle kal" gibi mesajları içeren pankartlar taşındı.

Yürüyüşün ardından kurulan bilgilendirme standında vatandaşlara ücretsiz karbonmonoksit ölçümü yapıldı. İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras, etkinlikte yaptığı açıklamada tütün ürünlerinin sağlık, sosyal yaşam, ekonomi ve çevre üzerindeki zararlarına vurgu yaptı. Uras, tütün kullanımının pek çok kanser türüne neden olduğunu ve ekosisteme zarar verdiğini belirtti.

Tokat’ta otomobil park halindeki araca çarptı, 4 kişi yaralandı Tokat’ta otomobil park halindeki araca çarptı, 4 kişi yaralandı

Ayrıca, tütün endüstrisinin çevresel etkilerine de değinen Uras, tütün üretiminin su tüketimini artırdığını, su ve toprağa zarar verdiğini ve hava kirliliğine yol açtığını vurguladı. Tütün endüstrisinin ağaç kesimi ve doğaya zarar verme gibi olumsuz etkileri olduğunu da aktardı.

Tütünsüz yaşamın önemine dikkat çeken etkinlik, vatandaşların sağlıklı yaşam bilincini artırmayı amaçlıyor. Samsun'da düzenlenen bu etkinlikle tütün ürünlerinin zararlarına karşı farkındalığın artması ve tütünsüz bir yaşamın teşvik edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: aavideo