Yapı Kredi'den emeklilere 18 bin TL'ye varan nakit promosyon imkanı Yapı Kredi'den emeklilere 18 bin TL'ye varan nakit promosyon imkanı

Türk Hava Yolları (THY), geçtiğimiz yıl küresel jeopolitik gerilimler ve makroekonomik belirsizliklere rağmen 83,4 milyon yolcu taşıyarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu başarı, geniş uçuş ağı ve Kovid-19 döneminde korunan yüksek nitelikli iş gücü sayesinde elde edildi.

THY'nin finansal sonuçlarına göre, yurt içi yolcu kapasitesi 2022'ye göre %23,5 artış gösterirken, yolcu sayısı %19 artarak 30 milyonun üzerine çıktı. Dış hatlarda ise kapasite artışı %16'ya yaklaşırken, yolcu sayısı %14 artışla 53 milyona ulaştı. Özellikle Avrupa'daki Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerdeki yolcu sayısındaki artış %20'yi aştı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre, küresel dış hat yolcu kapasitesi 2019'a göre %12 gerilerken, THY %27 artışla öne çıkarak sektörde liderliğini sürdürdü. Türkiye'nin havacılık altyapısına yapılan yatırımların bir sonucu olarak İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en çok uçuş sunan havalimanı haline geldi.

THY ayrıca, 24 kargo uçağı ve 416 yolcu uçağıyla 133 ülkedeki 364 noktada hava kargo hizmetleri sunarak dünyanın en büyük 4. hava kargo taşıyıcısı oldu. Kargo taşımacılığındaki pazar payını son 10 yılda 3 katından fazla artıran Turkish Cargo, başarısını sürdürdü.

Şirket, 2033'e kadar 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı hedefliyor ve geçtiğimiz yıl filosuna 46 uçak ekleyerek uçak sayısını %12 artışla 440'a yükseltti.

THY'nin toplam varlığı 1 trilyon lirayı aştı ve Türkiye'ye kazandırdığı 16,3 milyar dolarlık ihracat geliri ve 8,1 milyar dolarlık döviz katkısıyla Türkiye ekonomisi için önemli bir değer kaynağı oldu.

Ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde başta vatandaşların tahliyesi olmak üzere bölgeye yardım malzemeleri taşıyarak destek sağladı ve 2 milyar liralık bağışta bulundu.

THY'nin 2023'teki başarılı performansı, sektörde ödüllerle de taçlandı. APEX tarafından "5 yıldızlı küresel hava yolu" seçilirken, Skytrax tarafından "Avrupa'nın en iyi hava yolu" ve World Finance tarafından "En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu" seçildi.

THY, 83 binden fazla kişiye istihdam sağlayarak sektörde önemli bir marka haline gelmiş ve gelecek yıllarda Türkiye'nin kalkınma hedeflerine ve 2033 stratejisine katkı sağlamaya devam edeceğini taahhüt etti.