TOGÜ Rektörü, ABD ve Avrupa'da Atılan Akademisyen ve Öğrencileri Tokat'a Davet Etti

Samsun'da araçtan havaya ateş eden 3 şüpheli yakalandı Samsun'da araçtan havaya ateş eden 3 şüpheli yakalandı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Filistin'e destek verdikleri için üniversitelerinden atılan akademisyen ve öğrencileri Tokat'a çağırdı.

TOGÜ sosyal medya hesaplarından yayımlanan videoda, Rektör Yılmaz'ın, dünyadaki haksızlıklara karşı durmayı ilke edinmiş bir yükseköğretim kurumu olduklarını belirttiği ifadeler yer aldı.

Yılmaz, son zamanlarda İsrail'in Filistin'e yönelik artan zulmünü ve ABD'deki üniversitelerdeki haksız uygulamaları büyük endişeyle takip ettiklerini söyledi. Bu nedenle ABD'deki üniversitelerden atılan akademisyen ve öğrencileri, Tokat'ta ağırlamak istediklerini belirtti.

Rektör Yılmaz, Türk milletinin tarihi misyonu gereği hakkaniyetli söz söylediğini, zulme uğrayanlara destek olduğunu vurgulayarak, atılan bu adımların akademik ahlaka ve özgür düşünceye saldırı olduğunu dile getirdi.

TOGÜ olarak, bu tür haksız uygulamalara karşı güçlü şekilde seslerini yükselttiklerini ifade eden Yılmaz, atılan adımların insanlık vicdanına açılan yaralar olduğunu ve bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Rektör Yılmaz, çağrısını şu sözlerle tamamladı: "Sizleri Anadolu'nun mayası olan şehrimizde öğretim ve öğrenim faaliyetlerinizi kaldığınız yerden devam ettirmeniz, akademik üretimlerinizle insanlığa faydalı olmaya devam edebilmeniz adına Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine davet ediyoruz. Burada sizinle dayanışma içinde olmak ve mücadele etmek için kapılarımızı açıyoruz."