Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SUMAE) ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen kaçak avcılıkla mücadele programı çerçevesinde, av yasağı döneminde yakalanan 10 kalkan tekrar denize salındı.

Tokat’ta otomobil park halindeki araca çarptı, 4 kişi yaralandı Tokat’ta otomobil park halindeki araca çarptı, 4 kişi yaralandı

SUMAE yetkililerine teslim edilen kalkanlardan birinin, Eylül 2019'da markalanarak denize bırakıldığı tespit edildi. Enstitüde yaklaşık 650 bin lavra alınan balıklar, SUMAE Müdürü Ercan Küçük ve Su Ürünleri Şube Müdürü Bayram Sancar'ın katılımıyla Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü Mahallesi sahilinden denize bırakıldı.

SUMAE Müdürü Ercan Küçük, yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı enstitüde 1997'den bu yana kalkan üretildiğini belirtti. Küçük, balıkçıların avlarına takılan kalkanlarla stoklara takviye yapıldığını ve bu yıl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği yapıldığını ifade etti.

Küçük ayrıca, anaç kalkanların tamamının markalanarak doğaya salındığını ve bu şekilde elde edilen yavruların da 4 ay sonra aynı işlemin uygulanarak denize bırakılacağını kaydetti. Kaçak avcılıkla mücadele kapsamında yapılan bu tür çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Toplamda 10 kalkanın tekrar doğal yaşam alanına bırakılmasıyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yozgat ve diğer ilgili kurum yetkilileri de destek verdi.

Kaynak: aa