Trabzon'da Multiple Skleroz (MS) Derneği Şube Başkanı Sema Bektaş, Dünya MS Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bektaş, mesajında, Uluslararası MS Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30 Mayıs'ın Dünya MS Günü olarak belirlendiğini ifade etti.

Tokat Valisi Hatipoğlu, Turhal'da Trafik Denetimine Katıldı Tokat Valisi Hatipoğlu, Turhal'da Trafik Denetimine Katıldı

MS hastalığı hakkında bilgi veren Bektaş, "MS, merkezi bir sinir sistemi hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi, beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilikten oluşurken, bu hastalığa beynin ve omuriliğin birden çok yerinde görülmesinden dolayı multiple yani çoklu hasar gören yerlerde sert doku oluşmasından dolayı sekleroz yani sertleşme adı verilir." şeklinde konuştu.

MS hastalığının merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerine de değinen Bektaş, "MS'deki merkezi sinir sistemi hasarlanmasından dolayı görme, konuşma ve yürüme gibi vücut fonksiyonları üzerinde kontrol kabiliyetinin olumsuz etkilendiğine işaret ederek, "MS kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi her hastanın MS kendine özeldir. Bulaşıcı değildir. Bilinçli olmak gerekiyor. Zamanında tanı ve tedavi ile düzenli takip MS hastalarının uzun ve kaliteli yaşam sürmelerini sağlıyor." bilgisini paylaştı.

Bektaş, MS farkındalığının artırılması ve toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerektiğine de vurgu yaparak, Dünya MS Günü'nün bu amaçla önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Kaynak: aa