Turkcell, Çin Kalkınma Bankası (China Development Bank-CDB) ile 10 yıl vadeli, 300 milyon avro tutarında kredi anlaşması için ön protokole imza attı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu anlaşma, Turkcell’in altyapı ürünlerinin satın alımı için kullanılacak.

Kredi Detayları ve Amaçları

IC Enterra Yenilenebilir Enerji, ilk çeyrekte net elektrik üretimini yüzde 50'ye yakın artırdı IC Enterra Yenilenebilir Enerji, ilk çeyrekte net elektrik üretimini yüzde 50'ye yakın artırdı

Turkcell, bu krediyle telekom ekipmanlarının alımını finanse edecek. Kredi, avro karşılığı Çin Yuanı (RMB) cinsinden kullanılabilecek. Sabit faiz oranının yıllık %4,98 olduğu belirtilen anlaşma, Turkcell'in dijital teknolojilerdeki liderliğini güçlendirme hedefi doğrultusunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Turkcell'den Açıklamalar

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Kalyon, ön protokolle ilgili olarak şunları söyledi:

"Altyapı ürünlerinin satın alımının finansmanını kapsayan bu mutabakat, Turkcell olarak güçlü bilanço yapımızı korumak ve başarılı likidite yönetimini sağlamak adına attığımız stratejik adımlardan biridir. Hem yerel hem de uluslararası piyasaları sürekli takip ediyoruz. Likidite yönetiminde, finansman-kaynak çeşitlendirmesi ve vade uzatılması öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. CDB ile imzaladığımız bu uzun vadeli ve uygun maliyetli kredi, hem Türkiye'ye hem de Turkcell'e duyulan güveni bir kez daha gösteriyor. Anlaşma, küresel borçlanma piyasaları ve sektöre yönelik sağlanan kredi maliyetlerinden çok daha avantajlı bir orana sahip olmasıyla da öne çıkıyor."

CDB'den Değerlendirmeler

CDB Shenzhen Şubesi Genel Müdür Yardımcısı Jia Chenliang, kredi anlaşmasının CDB ile Turkcell arasındaki stratejik işbirliklerinde yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini belirtti. Chenliang, "Karşılıklı güven ve kazan-kazan anlayışına dayalı işbirliğimiz ikili ilişkilerimizin merkezinde yer alıyor. Bu kredi, Türkiye telekomünikasyon sektörünün ilk uzun vadeli salt Çin Yuanı finansmanı olup, CDB ile Turkcell arasındaki uzun vadeli stratejik işbirliklerinde yeni bir dönemin başladığını gösteriyor," dedi.

Kaynak: aa