Düzce'de Sıcak Havalarda Serinlemenin Adresi: Melen Çayı'nda Rafting Düzce'de Sıcak Havalarda Serinlemenin Adresi: Melen Çayı'nda Rafting

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından düzenlenen "Zengezur Koridorunun Önemi" konulu konferansta konuştu. Uraloğlu, Pekin'den ve Orta Asya'dan çıkan trenleri kesintisiz şekilde Londra'ya ulaştırmak için büyük çaba gösterdiklerini belirtti.

Ulaştırma Alanında Dev Yatırımlar

TCDD Kule Restaurant'ta gerçekleştirilen etkinlikte Uraloğlu, son 22 yılda yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 45 milyar dolarlık ulaştırma yatırımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ülke genelindeki demir yolu ağını 14 bin kilometreden 28 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Bakan, mevcut 2 bin 251 kilometrelik yüksek hızlı tren hattının öncelikle limanlara, ardından uluslararası koridorlar kapsamında genişletileceğini vurguladı.

Doğu-Batı Ekseninde Yeni Koridorlar

Uraloğlu, doğu-batı ekseninde gelişen koridorlar hakkında bilgi vererek, Bakü-Tiflis-Kars hattının Orta Koridoru güçlendireceğini ifade etti. Marmaray'daki yoğunluk nedeniyle alternatif demir yolu hatlarına ihtiyaç olduğunu belirten Bakan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Kapıkule'ye uzanacak yeni hattın ihalesinin bu yıl yapılacağını ve böylece ülke demir yolu ağının sınırdan sınıra tamamlanacağını söyledi.

Alternatif Güzergahların Önemi

Yaşanan olayların alternatif koridorların oluşturulmasını zorunlu kıldığını belirten Uraloğlu, bu koridorların "Kalkınma Yolu" ve "Zengezur Koridoru" olduğunu ifade etti. Zengezur Koridoru'nun Türk dünyasına ulaşımda önemli bir rol oynayacağını belirten Bakan, Azerbaycan tarafında büyük ilerleme kaydedildiğini ve Türkiye tarafında da çalışmaların başlayacağını açıkladı. Ayrıca, yeni güzergahların yük taşıma süresini 25 güne düşüreceğini belirtti.

Binali Yıldırım: "Ermenistan'ın Tutumu Zengezur Koridoru'nu Belirleyecek"

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Zengezur Koridoru'nun Türkiye ve Türk dünyası açısından önemini vurguladı. Ermenistan'ın tutumu nedeniyle koridorun açılmasının belirsiz olduğunu ifade eden Yıldırım, Ermenistan'ın cesur davranmaması durumunda İran üzerinden alternatif bir bağlantı yapılacağını söyledi. Yıldırım, Kafkaslar'da barış ve işbirliğinin gelişmesi için Ermenistan'ın Zengezur Koridoru'nu açmasının önemli olduğunu belirtti.

Konferansın sonunda Bakan Uraloğlu ve Binali Yıldırım, etkinlikte yer alan diğer katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: aavideo