Osmanlı'nın 4. sultanı Yıldırım Bayezid'e ait türbede gerçekleştirilen törenle, 618 yıllık türbenin örtüsü yenilendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bu yenileme töreni, Yıldırım Bayezid'in manevi mirasına yapılan bir hizmet olarak nitelendirildi.

Tokat’ta otomobil park halindeki araca çarptı, 4 kişi yaralandı Tokat’ta otomobil park halindeki araca çarptı, 4 kişi yaralandı

Yapılan açıklamalara göre, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve tarihi Yıldırım Külliyesi bünyesinde bulunan türbenin örtüsü, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yeniden hazırlandı. Geleneksel teknik ve desenlerin kullanıldığı örtü, türbenin tarihini ve mimarisini yansıtan özel bir tasarıma sahip.

Türbenin önünde düzenlenen törene Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, iş insanı Önder Matlı ve Bursa Olgunlaşma Enstitü Müdürü Nilüfer Karakoç'a türbeye verdikleri katkılardan dolayı plaket takdim edildi.

Törende dualar eşliğinde sandukaya serilen örtü, gelecek kuşaklara tarihi mirası koruma ve bakım konusunda rehberlik edecek bilgiler içeriyor. Ayrıca, Hattat Hüseyin Kutlu tarafından hazırlanan hat yazılarıyla da örtü, estetik bir değer kazandı.

Yıldırım Bayezid Türbesi'nde, Yıldırım Bayezid'in oğlu Emir Süleyman tarafından 1406 yılında yaptırılan türbede, Yıldırım Bayezid, Musa Çelebi, İsa Çelebi ve iki kadına ait olmak üzere toplam beş adet sanduka bulunuyor.

Kaynak: aavideo