Fatih Belediyesi ve 3Z Organization tarafından İstanbul'un fethinin 571. yılına özel düzenlenen "Nevbeti Uyandırmak Fetihname Konseri", tarihi Yedikule Hisarı'nda yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Konserin açılışında konuşma yapan Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, tarihi Yedikule Hisarı'nda İstanbul'un Fethi'nden sonra inşa edilen ve ilk mescit olarak bilinen Fatih Mescidi'nin bir bağışçının desteğiyle yeniden inşa edildiğini duyurdu. Turan, "Fatih'in her sokağında İstanbul fethedilirken şehit olanların mezarlarının yer aldığına işaret ederek, biz onlara çok şey borçluyuz. Bugün geldiğimiz noktada, fethin mimarlarını sadece kahramanlıklarıyla ve askeri başarılarıyla değil, üstün inanç ve ahlak sahibi olmalarıyla da anmalı ve anlamlandırmalıyız." dedi.

Fatih ilçesinin tarihi önemine vurgu yapan Turan, Osmanlı döneminde sadece Fatih'te 800'e yakın çeşmenin yapıldığını belirtti. "Fatih ilçesi İstanbul'un özü, ruhu, her şeyi. Fatih'e hizmet ederken en büyük gücümüzü, ecdadımızın bu topraklara yaydığı fetih ruhundan alıyoruz. Aynı inanç, kararlılık ve azimle hareket etmeye özen gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Akçakoca Sahillerinde Denize Girmek Yasaklandı Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Akçakoca Sahillerinde Denize Girmek Yasaklandı

Konserin şefliğini üstlenen Yücel Arzen de sahneye çıkarak, dinleyicilere seslendirdikleri eserlerle fetih ruhunu yaşatmaya çalışacaklarını belirtti. Konserde, solistler Sezen Kiremit, Tuğçe Sude Gül ve gazelhan Eyüp Acar yer aldı. Programda "Seher Vakti", "Sakarya Türküsü", "Kudüs İşgal Altında", "Ruhum Sana Aşık", "Mansur" ve "Surda Bir Gedik Açtık" gibi eserlerin de aralarında bulunduğu 15 parça seslendirildi.

Dinleyicilere tarihi anlar yaşatan konser, fetih ruhunu yeniden canlandırırken, İstanbul'un fethinin 571. yılına yakışır bir şekilde kutlandı. Etkinlik sonunda izleyiciler, büyük bir coşku ve minnetle konserden ayrıldı.

Kaynak: aavideo