Norveçli ünlü müzisyen Espen Aalberg, Samsun'un Terme ilçesindeki bateri zili üretim atölyesini ziyaret etti. Terme Sanayi Sitesi'nde yer alan atölyede, bakır ve kalayın eritilmesinin ardından kalıplara dökülen metaller, en iyi sesi alabilmek için dört kişilik bir ekip tarafından çekiçle dövülerek işleniyor.

Büyük bir emekle üretilen zillere ay yıldızlı logo işleniyor. Dünyanın birçok yerinden müzisyenlerin rağbet gösterdiği bu el yapımı ziller, talep doğrultusunda özel olarak da üretilebiliyor. Espen Aalberg, atölyeyi ziyaret ederek üretim aşamalarını gözlemledi ve üretici Sadettin Koç ile sohbet etti.

Sadettin Koç, ortağı Hakan Fidan ile birlikte dört kişi olarak kendi bateri zili modellerini ürettiklerini ve 30'dan fazla ülkeye ihraç ettiklerini belirtti. Yurt dışından birçok müzisyenin, zillerin el yapımı sürecini merak ederek atölyelerine geldiğini ve üretim sürecini gözlemlediğini ifade eden Koç, ziyaretçilerin üretilen zilleri test ederek beğendiklerini ve satın aldıklarını söyledi.

Türk zillerinin dünyaca ünlü olmasından gurur duyduklarını vurgulayan Koç, "Türk zillerinin ne kadar kaliteli olduğunu müzisyenler biliyor. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerden biri de Norveç. Türk zillerini yerinde görmek ve tanımak için Espen Aalberg bizi ziyarete geldi. Mutlu oldular, biz de memnun olduk." dedi.

Trabzon'da Park ve Bahçelerde Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor Trabzon'da Park ve Bahçelerde Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor

Norveçli müzisyen Espen Aalberg ise Türk zillerinin ve yapılış şekillerinin kendisini çok etkilediğini belirterek, el yapımı ve bronzdan üretilmelerinin bu zilleri diğerlerinden ayırdığını söyledi. Zillerin yapılış sürecini öğrenmenin kendisi için harika bir deneyim olduğunu ifade eden Aalberg, bundan sonra da aynı zilleri kullanmaya devam edeceğini belirtti.

Kaynak: aa